Festival Dny umění nevidomých na Moravě

Festival Dny umění nevidomých na Moravě

Festival Dny umění nevidomých na Moravě je víceoborový festival zrakově postižených profesionálních umělců a souborů, jejichž součástí jsou nevidomí a slabozrací členové. Koná se každoročně již od roku 1995 ve vybraných městech především střední a severní Moravy a Slezska. 
Hlavním organizátorem je Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR,  zapsaný spolek (SONS ČR, z. s.), ve spolupráci s krajskými a městskými úřady v příslušných místech, kulturními a školskými zařízeními, místními odbočkami SONS ČR a dalšími subjekty.

Cílem festivalu je představit nejširší veřejnosti nadané zrakově postižené umělce a přesvědčit ji tak o tom, že nevidomý či slabozraký člověk má pouze ztížené zrakové možnosti, ale jinak je zcela schopen být nedílnou součástí společnosti.

Jedná se o výstavy, hudební nebo slovesně dramatická umělecká vystoupení nevidomých či těžce zrakově postižených umělců v různých oblastech umění. Jedná se o prestižní akci nadregionálního významu.

Letos se koná již o 24. Ročník. Po Třinci, kde se konaly již dva ročníky tohoto festivalu, díky pochopení a podpoře ze strany představitelů města Jablunkova a také ředitele Světového Muzea a Knihovny Biblí v Jablunkově, můžeme tento Festival představit milovníkům umění i v Jablunkově. Dne 24.8.2018 od 17 hodin se Vám v nádherných prostorách Světového Muzea a Knihovny Biblí představí nevidomý zpěvák Radek Žalud za kytarového doprovodu Filipa Moravce. Účastníci se mohou těšit na skladby z pera J.S. Bacha, A. Stradella, G.F. Händela, A. Dvořáka, F. Schuberta, K. Svobody a dalších.

Ještě jedno prvenství je spojeno s konáním Festivalu DUN na Moravě v Jablunkově. Můžete jej sledovat on-line na www.MuzeumBible.cz.

Realizátorem jsou SONS ČR, z.s., oblastní odbočka Třinec a Světové Muzeum a Knihovna Biblí Jablunkov za finanční podpory Ministerstva Kultury ČR, MSK a Města Jablunkov.

 

Radek Žalud

Radek Žalud je nevidomý populární zpěvák, někdy též označovaný jako český Bocelli. Je absolventem konzervatoře Jana Deyla, kde vystudoval kromě klasického zpěvu i hru na akordeon, na klavír a ladění klavírů. Dále je absolventem mnoha mezinárodních mistrovských pěveckých kurzů Maestra Antonia Carangela či Petera Dvorského.
Radek Žalud působí jak na operní, tak na populární či dechové scéně. Jako akordeonista byl dlouholetým členem doprovodné kapely Daniela Landy, dále spolupracoval např. s Tomášem Klusem, Zorou Jandovou či Michalem Horáčkem.

Na operní scéně si zazpíval např. po boku Evy Urbanové, Petera Dvorského či Dagmar Peckové. Z české populární scény spolupracoval s takovými hvězdami, jako je např. Bára Basiková, Petra Janů, Magda Malá, Aneta Langerová, Petr Malásek, Ondřej Brzobohatý, Jakub Smolík, Petr Hannyg, Dalibor Janda či kapela The Taptap.

Milovníci dechovky ho mohou pravidelně vidět jako hostujícího zpěváka v kapele Veselka Ladislava Kubeše. Je kmenovou hvězdou Šlágr TV, kde ho v současné době můžeme vidět nejčastěji a kde v roce 2015 vydal svoji první desku I já mám sny. V zahraničí si zazpíval např. po boku nevidomého slovenského zpěváka Maroše Banga, se kterým spolu zazpívali i samotnému belgickému králi. Věnuje se nejen klasickým písním a operním áriím, ale i muzikálové, populární a dechové tvorbě.

 

Filip Moravec

Pochází z Jilemnice. Hru na kytaru studoval nejprve na ZUŠ v Jilemnici pod skvělým vedením pana učitele Jiřího Jelínka. Dále pak na Konzervatoři Jana Deyla v Praze u prof. Václavy Rejlkové a vedlejší obor – hru na varhany – u prof. Dorothei Fleischmannové. Studium zakončil v roce 2009 absolutoriem. V lednu roku 2007 úspěšně složil přijímací zkoušky na hudební fakultu AMU v Praze do kytarové třídy prof. Milana Zelenky. V červnu 2012 dokončil své vysokoškolské vzdělání státní závěrečnou zkouškou. Při studiu provedl nespočet vystoupení a koncertů na půdě školy i mimo ni, a to jak sólově, tak v různých komorních seskupeních (s flétnou, kytarou, trubkou, houslemi, cembalem, klavírem, akordeonem, zpěvem i komorním smyčcovým orchestrem).

V minulosti vystupoval i v zahraničí – v Pražském domě v Bruselu, polské Varšavě nebo Frankfurtu nad Mohanem. Dosud se zúčastnil několika kytarových soutěží: v roce 2002 se stal vítězem celostátní soutěže ZUŠ ve hře na kytaru ve své kategorii, v roce 2007 byl na soutěži konzervatoří v Pardubicích a třikrát se aktivně zúčastnil prestižního Mezinárodního kytarového bienále v Kutné Hoře (2004, 2011, 2015).

Jezdí pravidelně na mistrovské kytarové kurzy do Mikulova a na hrad Křivoklát, kde již navštívil lekce mnoha domácích i zahraničních kytarových virtuozů a úznávaných pedagogů (M. Mysliveček, T. Offermann, M. Dylla, P. Zaleski, A. Swete, P. Marquéz, S. Viola, P. Šteidl, T. Fellow, Reentko, J. Panetsos, … ).

V roce 2011 působil v souboru „Ensemble Tanguedia Praha“, s kterým se věnoval téměř výhradně interpretaci skladeb argentinského skladatele Astora Piazzolly. Soubor se bohužel dočasně rozpadl. Od roku 2016 spolupracuje a vystupuje s mezzosopranistkou Pavlou Švestkovou, se kterou připravili program španělské hudby s názvem „Hudba španělské kytary a jejích písní“. Hlavní osu koncertu tvoří písně F. G. Lorcy doplněné o slavné španělské skladby pro klasickou kytaru.

Dále pak spolu vystupují v nemocnicích a léčebnách LDN pro pacienty s projektem „Tóny do bílého ticha“, kdy se snaží potěšit pacienty především českými, slovenskými a španělskými lidovými písněmi. Od roku 2017 doprovází na koncertech nevidomého zpěváka Radka Žaluda (někdy označovaného jako český Bocceli).

Na programu má jak písně z klasického repertoáru, tak i populární písně a muzikálové hity. V současné době se mimo sólo hry věnuje také tvorbě a hraní doprovodů k pop/folk/jazz i vlastním písním a také tvorbě coverů populárních melodií. Vystupuje v duu se zpěvačkou a hraje na elektroakustickou - klasickou kytaru a ukulele.

Fotogalerie

Podpořte Starý klášter

Děkujeme za Vaší podporu!


Číslo účtu: 2800793837 / 2010

Facebook

Page generated in 1.505 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál