Historické katakomby v Jablunkově

Historické katakomby v Jablunkově

Pod Starým klášterem v Jablunkově se našly historické chodby, které mohou být součástí daleko většího souboru podzemních chodeb - katakomb. Podle mnoha legend jsou pod Jablunkovem vytvořeny unikátní stavby, které propojují vybrané historické domy a některé další objekty. 
Vše bylo dlouhá léta považováno za legendu. Jen tu a tam se objevila zpráva, která zmiňovala jejich existenci. Ve Starém klášteře v Jablunkově, kde v současnosti sídlí Světové Muzeum a Knihovna Bible, se nicméně našly důkazy, že unikátní historické podzemí může v Jablunkově opravdu být...

Je v Jablunkově historické podzemí?

Spolek I4U, který se postupně snaží Starý klášter v Jablunkově zrekonstruovat a zpřístupnit veřejnost, již delší dobu získává zajímavé indície, které více či méně potvrzují jednu z jablunkovských legend. Ta uvádí, že v části Jablunkova a blízkého okolí je unikátní systém podzemních chodeb.

Již několik měsíců se proto spolek snaží získávat co nejvíce informací, historických záznamů nebo výpovědi možných pamětníků o tom, zda-li je legenda pravdivá či nikoliv. Pátrání začíná přinášet první výsledky, které potvrzují, že pod Jablunkovem opravdu může unikátní systém chodeb být.

To dokládá i první objev části historického podzemí v jedné z částí Starého kláštera. Při právě probíhající rekonstrukci Starého kláštera se našlo i několik dalších indícií, které mohou (ale nemusí) potvrzovat výskyt historického podzemí i v jiných částech kláštera, jeho nejbližšího okolí, ale také jiných částí Jablunkova a blízkého okolí.

 

Pamětníci a očití svědci

Velmi významným důkazem existence historického podzemí pod Starým klášterem a také částmi Jablunkova jsou očítá svědectví a zkušenosti některých jablunkovanů, kteří před mnoha lety část podzemních prostor navštívili. Někteří se také podělili o zkušenosti svých blízkých a známých, kteří do podzemí ve svém mládí zavítali, ale žel již nejsou mezi námi - nemohou se o svá svědectví podělit.

 

Historický význam Jablunkova

První písemná zmínka o Jablunkovu pochází z roku 1435, nicméně počátky Jablunkova sahají nejspíše až do 12. století. Jablunkov byl v minulosti velmi významným obchodním místem, které leželo na historické obchodní stezce vedoucí od Středozemního moře, přes jížní Evropu až k Baltu. 

Takto významná obchodní místa byla často chráněna historickými hradbami či unikátním systémem podzemních chodeb. To by mohl být přípat i Jablunkova.

 

Hledají se další důkazy

Spolek I4U, a někteří další nadšenci, společně i nadále hledají očité svědky, kteří by mohli pomoci v hledání dalších důkazů o existenci jablunkovských katakomb. Budou rádi, za jakoukoliv vzpomínku, informaci, historický zápis nebo například starou fotografii.

Jakýkoliv poznatek, zejména pamětníků, může mít velký vliv na nalezení dalších zajímavých částí historického podzemí.

 

Dočasné zpřístupnění veřejnosti - srpen 2018

První zajímavé objevy předpokládá spolek I4U zpřístupnit veřejnosti nejspíše během srpna 2018. Návštěvníci Světového Muzea a Knihovny Bible, které sídlí v objektu Starého kláštera v Jablunkově, budou moci malinko nahlédnout do prostor kláštera.

Budou moci alespoň zčásti shlédnout prostory, ve kterých se nachází zmíněné katakomby, jiné zajímavé části objektu nebo si budou moci prohlédnout nádhernou oblázkovou studnu. Z bezpečnostních a technických důvodů zatím nebude možné zpřístupnit další části.

 

Veřejná sbírka - pomozte s rekonstrukcí i dalšími objevy

Rekonstrukce Starého kláštera je samozřejmě finančně velmi náročná. To platí i o možných dalších objevech historického podzemí. Proto je vyhlášena veřejná sbírka, která je určena pro potřeby rekonstrukce budovy Starého kláštera pro potřeby Muzea Bible a především postupné zpřístupnění objektu veřejnosti.

Pokud se Vám celý záměr líbí, můžete spolku I4U pomoci s financováním celého záměru rekonstrukce objektu.

Číslo účtu: 2800793837 / 2010
Více informací o veřejné sbírce, možnostech podpory a transparentní účet >>> 

 

Více informací o projektu Muzeu Bible - www.MuzeumBible.cz
Více informací o Starém klášteře - www.StaryKlaster.cz

 

 

Fotogalerie

Podpořte Starý klášter

Děkujeme za Vaší podporu!


Číslo účtu: 2800793837 / 2010

Facebook

Page generated in 1.4776 seconds.
Redakční systém teal.cz naprogramoval Vítězslav Dostál